خدمات, ماشین ظرفشویی

ارورهای ظرفشویی بوش

ارورهای ظرفشویی بوش

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش می تواند نشانه ای از معیوب بودن یکی از بخش های ماشین ظرفشویی باشد که اگر به آن ها بی توجه باشید ممکن است خرابی های زیادی داشته باشد. در این بخش هریک از پیغام های خطایی را که ممکن است بر روی ماشین ظرفشویی بوش خود مشاهده کنید را شرح داده ایم و دلایل آن را نیز بیان کرده ایم. عیب یابی دقیق و نهایی می بایست توسط تکنسین های دوره دیده انجام شود. برای این کار نیاز به نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی بوش نیاز دارید. این ارورها جهت آشنایی کاربران می باشد و برای درخواست تعمیرکار می توانید با شماره های درج شده تماس بگیرید.

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

در این صفحه می توانید ارورهای ماشین ظرفشویی بوش را به همراه علت بروز هر کدام و نحوه رفع ارور مشاهده نمایید.

ارور E01 یا F01 ظرفشویی بوش

المنت حرارتی عمل نمی کند یا سنسور دما مشکل دارد. ممکن است المنت گرمکن ظرفشویی سوخته باشد. شاید هم فقط اتصالات مربوط به المنت آسیب دیده است. برخی از دلایل خطای این بخش به شرح زیر است:

 1. خرابی برد
 2. خرابی هیتر
 3. خرابی سنسور دما

ارور E02 یا F02 ظرفشویی بوش

بر اساس لیست ارورهای ماشین ظرفشویی بوش، ارور E02 کاملا مشابه ارور E01 است و به گرم نشدن آب داخل دستگاه جهت شستشوی ظروف اشاره دارد. در صورتی که به این ارور توجه نکنید، ظروف کثیف و چرب به خوبی تمیز نمی‌شوند و باید دوباره آنها را بشویید. خرابی برد، سنسور و هیتر گرمایشی ماشین ظرفشویی از مهم‌ترین دلایل بروز این کد خطا هستند.

ارور E03 یا F03 ظرفشویی بوش

مخزن ظرفشویی در زمان مقرر از آب  پر نمی شود. در مدلهای جدید ظرفشویی بوش، پس از نمایش این ارور، ظرفشویی آب را تخلیه می کند. اما در مدلهای قدیمی تر، ظرفشویی منتظر می ماند تا آب کافی وارد شود. در این ارور علاوه بر وضعیت برد، هیتر و سنسور دما لازم است که سالم بودن شیلنگ ورودی، تمیز بودن فیلتر . سالم بودن سنسور سطح آب را نیز بررسی کنید.

ارور E04 یا F04 ظرفشویی بوش

آب پاش ظرفشویی درست عمل نمی کند که به احتمال زیاد به علت مشکل در سنسور کنترل فشار و جریان آب متصل به آب پاش است. این احتمال هم هست که مشکل از گرفتگی آب پاش ظرفشویی باشد. در واقع سختی آب سبب گرفتگی برخی سوراخهای آب پاش می شود و آب از این ناحیه آب پاش خارج نمی شود. از دلایلی ارور E04 ماشین ظرفشویی بوش می توان به گزینه های زیر اشاره داشت.

 1. خرابی سیستم گرمایشی
 2. خرابی حسگر تنظیم فشار آب
 3. خرابی شیر برقی
 4. گرفتگی آب پاش‌ها
 5. خرابی سنسور سطح آب
 6. خرابی سنسور دما

ارور E05 یا F05 ظرفشویی بوش

بیش از حد لازم آب وارد ظرفشویی شده و سطح آب زیادی بالا آمده است. به احتمال بسیار زیاد سنسور سطح آب مشکل دارد و نتوانسته آبگیری را متوقف کند. حرابی برد، شیر برقی و برخی دیگر از سنسورهای ماشین ظرفشویی بوش می تواند از مهم ترین دلایل بروز این خطا باشد.

ارور E06یا F06 ظرفشویی بوش

سنسور کنترل کیفیت آب مشکل دارد. کار این سنسور سنجش سختی، آلودگی و شفافیت آب طی مرحله آبکشی است. از مهم ترین دلایل بروز ارور E06 می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. باز بودن درب ماشین ظرفشویی
 2. خرابی میکروسوئیچ
 3. چیدمان نادرست ظروف
 4. خرابی برد
 5. قطع بودن اتصالات داخلی

در صورتی که کد خطای e06 ظرفشویی بوش به دلیل باز بودن درب یا چیدمان غیراصولی ظروف در داخل دستگاه اتفاق افتاده باشد، برای رفع این ارور کافیست ظروف را به صورت استاندارد بچینید تا از بسته شدن درب جلوگیری نکنند و تمامی موانع میان درب و دستگاه حذف شود.

ارور E07 یا F07 ظرفشویی بوش

فن خشک کن مشکل دارد. احتمال دارد که فن سوخته باشد یا اجزاء آن آسیب دیده باشند. شاید هم مشکل صرفا از اتصالات برقی فن باشد. البته گاهی هم این ارور مربوط به اشکال در سنسور فن است.

ارور E08 یا F08 ظرفشویی بوش

گرم کن ظرفشویی درست عمل نمی کند احتمالا به این دلیل که سطح آب در ظرفشویی به اندازه کافی بالا نیامده است. این ارور بسیار شبیه ارور E03 است و به احتمال بسیار زیاد به همان علت بروز کرده است. از جمله دلایل خرابی که می تواند این مشکل را ایجاد کند به شرح زیر است:

 1. خرابی برد
 2. خرابی سنسور آب
 3. خرابی شیر برقی
 4. تجمع رسوب در مسیر ورودی آب

برای رفع این ارور احتمالا نیاز به تعویض قطعات خراب شده خواهید داشت با این حال در صورتی که تجمع رسوبات این مشکل را به وجود آورده باشند، جرم‌گیری کلی ماشین ظرفشویی مشکل را به طور کامل برطرف خواهد کرد.

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

ارور E09 یا F09 ظرفشویی بوش

این خطا دراصل مربوط به المنت گرمکن آب در جریان است و در مدل های خاصی از ظرفشویی رخ می دهد که المنت گرمکن در پمپ گردش آب قرار دارد. به احتمال بسیار زیاد یا المنت گرمکن سوخته یا به المنت برق نمی رسد.

ارور E10 یا E10 ظرفشویی بوش

این کد خطا با اینکه یکی از ارورهای ظرفشویی بوش محسوب می‌شود اما تنها مختص برخی مدل‌هاست که از تکنولوژی زئولیت برای خشک کردن ظروف استفاده می‌کنند. خرابی زئولیت باعث می‌شود که عمل گرمایش به درستی انجام نشود و ارور E10 بر روی نمایشگر ظاهر شود. برای رفع این کد خطا باید یک تکنسین مجرب به برسی زئولیت بپردازد و در صورت نیاز آن را تعویض کند.

ارور E11 یا F11 ظرفشویی بوش

باید مشکلی برای ترمیستور (سنسور دما) پیش آمده باشد. یا ارتباط سنسور دما با برد الکترونیکی ظرفشویی قطع شده باشد. شاید هم ترمیستور درست عمل نمی کند و اطلاعات درستی به برد ارسال نمی کند. از دلایلی که ممکن است این ارور را مشاهده کنید به شرح زیر است:

 1. خرابی ترموستات
 2. خرابی برد
 3. سوختن محافظ‌های امنیتی سنسور

ارور E12 یا F12 ظرفشویی بوش

روی المنت گرمکن رسوب فراوانی نشسته و مانع از عملکرد صحیح آن شده است. گاهی اوقات اگر ظرفشویی را خاموش و روشن کنید به جای این ارور کد E09 نمایش داده می شود، که به همان معنا است. در برخی مدل های ظرفشویی بوش می شود المنت را در آورد، تمیز و رسوب زدایی کرد و دوباره سر جایش گذاشت.

ارور E13 یا F13  ظرفشویی بوش

دمای آب ورودی به ظرفشویی بیش از حد بالاست، بالاتر از ۷۵ درجه سانتیگراد. معمولا این ارور زمانی رخ می دهد که ظرفشویی به شیر آب گرم وصل باشد. برای رفع ارور باید آن را به شیر آب سرد وصل کنید.

ارور E14 یا F14 ظرفشویی بوش

یکی از مهم‌ترین ارورهای ظرفشویی بوش، ارور E14 است. این کد خطا به خرابی آب شمار دستگاه مربوط می‌شود که تشخیص اشتباه در میزان ورود و خروج آب به دستگاه را به همراه دارد. برای رفع این مشکل نیاز است تا آب شمار تعمیر یا تعویض شود و برای انجام آن باید با تکنسین‌های ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید. برای توضیحات بیشتر به مقاله ارور E14 ظرفشویی بوش مراجعه کنید.

ارور E15 یا F15 ظرفشویی بوش

سیستم ایمنی در ظرفشویی نشتی آب مشاهده کرده و سیستم محافظ در برابر نشتی عمل کرده است. از جمله مواردی که می تواند باعث بروز این مشکل شود به شرح زیر است:

 1. برگردانده شدن آب از فاصلاب
 2. ورود بیش از حد آب به مخزن
 3. سوراخ شدن بدنه دستگاه
 4. کف کردن بیش از حد مواد شوینده
 5. پارگی شلنگ خروجی آب
 6. خرابی آب پاش
 7. سوختگی یا خرابی برد

ارور E16 یا F16 ظرفشویی بوش

اگر تکه ای جرم یا ناخالصی مانند شن یا جسم خارجی بسیار کوچکی در شیر ورودی ظرفشویی گیر کند، نمی گذارد شیر بسته شود و حتی اگر ظرفشویی را خاموش کنید، همچنان آب وارد ظرفشویی خواهد شد. البته ممکن است علت بروز این ارور نشتی شیر ورودی یا ایراد سنسور سنجش و کنترل میزان آب درون ظرفشویی باشد.

ارور E17 و F17 ظرفشویی بوش

به احتمال زیاد برای شیر ورودی ظرفشویی مشکلی پیش آمده و بسته نمی شود. البته این امکان هم هست که فشار آب ورودی بیش از حد زیاد باشد و مانع بسته شدن شیر ورودی شود. اگر فشار آب لوله کشی منزل شما همیشه بالاست، شیر آب متصل به شیلنگ ظرفشویی را کمی ببندید تا فشار آب کمتر شود.

ارور E18 یا F18 ماشین ظرفشویی بوش

مقدار آب داخل ظرفشویی بیش از اندازه کم است. البته در این حالت کار ظرفشویی متوقف نمی شود و طبعا نتیجه شستشو اصلا رضایت بخش نخواهد بود. به احتمال زیاد شیر ورودی آب مشکل دارد.

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

ارور E19 یا F19 ظرفشویی بوش

در اکثر موارد این مشکل باید از شیر گردش آب در مبدل گرما باشد. به احتمال زیاد این شیر از کار افتاده و باید تعویض شود.

ارور E20 یا F20 در ظرفشویی بوش

مشکل باید از پمپ گردش آب باشد. احتمالا سیم پیچ پمپ به دلیل قطع شدن سیم یا اتصال کوتاه آسیب دیده است. شاید هم آب به داخل پمپ نشت کرده و به پمپ آسیب رسانده است.

ارور E21 یا F21 ظرفشویی بوش

یکی از مهم‌ترین کدخطاهای ظرفشویی بوش، کد خطای E21 است که به دلیل اهمیت زیادی که دارد چندین ارور مشابه مانند E21, E22, E23, E24 و E25 را به آن اختصاص داده‌اند. به طور معمول کاربر در هنگام مشاهده هر یک از این ارورها، با عدم تخلیه آب در دستگاه مواجه می‌شود. این مساله می‌تواند بر روی کیفیت شستشو تاثیر به سزایی داشته باشد و احتمالا یکی از قطعات مربوط به فرآیند تخلیه آب دچار مشکل شده است. این قطعات عبارتند از:

 1. پمپ تخلیه
 2. فیلتر آب
 3. شلنگ تخلیه
 4. گرفتگی فاضلاب
 5. خرابی برد

ارور E22 یا F22 ظرفشویی بوش

در لیست ارورهای ماشین ظرفشویی بوش این ارور مشابه کد خطای E21 است که به ماندن آب در داخل ماشین ظرفشویی اشاره دارد. قرار دادن ظروف کثیف بدون جدا کردن اجسام و مواد غذایی‌های درشت از آن، از مهم‌ترین دلایل گرفتگی آب در دستگاه است. از دیگر مواردی که می‌تواند کاربر را با این کد خطا یا دیگر ارورهای ظرفشویی بوش مثل ارور E21, E23, E24, E25 مواجه سازد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کثیفی بیش از حد فیلتر آب
 2. گرفتگی فاضلاب
 3. تا خوردگی شلنگ تخلیه
 4. مسدود بون شلنگ تخلیه
 5. خرابی برد
 6. نیم سوز بودن پمپ آب

ارور E23 یا F23 ظرفشویی بوش

کد خطای E23 یکی دیگر از کد خطای ماشین ظرفشویی بوش است که مشابه ارور e22 محسوب می‌شود و فرقی با دیگر ارورهای E21, E24, E25 ندارد. این کد خطا به عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی پس از اتمام شستشوی ظروف اشاره دارد و در اغلب موارد کاربر پس از باز کردن درب دستگاه با مقداری آب و کف مواجه می‌شود. تمیز نشدن کامل ظروف نیز از دیگر پیامدهای بروز این کد خطاست که دلیل آن به یکی از موارد زیر بازمی‌گردد:

 1. گرفتگی فاضلاب
 2. خرابی شلنگ تخلیه یا تا شدن آن
 3. خرابی پمپ آب
 4. کثیفی و مسدود بودن فیلتر خروجی
 5. خرابی برد

ارور E24 یا F24 ظرفشویی بوش

این کد خطا به عدم تخلیه کامل آب ماشین ظرفشویی اشاره دارد و کاربر با باز کردن درب دستگاه با مقداری آب کثیف در کف دستگاه مواجه خواهد شد. مواردی مختلفی می‌تواند باعث شود این کد خطا یا دیگر ارورهای ظرفشویی بوش که مشابه آن هستند مثل E21, E22, E23 و E25 بر روی نمایشگر ظاهر شود. برای پیدا کردن دلیل اصلی این مشکل باید سلامت هریک از موارد زیر بررسی گردد:

 1. شلنگ تخلیه
 2. پمپ آب
 3. گرفتگی فاضلاب
 4. تمیزی فیلتر خروجی آب
 5. برد

ارور E25 یا F25 ظرفشویی بوش

ین کد خطا یکی از رایج‌ترین ارورهای ظرفشویی بوش است که دلیل مشابهی مانند ارورهای E21, E22, E23 و E24 دارد. ارور E25 ظرفشویی بوش به عدم تخلیه آب موجود در مخزن ماشین ظرفشویی بازمی‌گردد و یکی از موارد زیر دلیل اصلی بروز این کد خطاست:

 1. گرفتگی فضلاب
 2. تا شدگی شلنگ تخلیه
 3. مسدود شدن شلنگ تخلیه
 4. نیم سوز بدن پمپ آب
 5. مسدود شدن پمپ آب
 6. خرابی برد
 7. کثیفی بیش از حد فیلتر

ارور E26 یا F26 در ماشین ظرفشویی بوش

سوییچ تنظیم کننده آب مشکل دارد. احتمالا این سوییچ آسیب دیده است که با تعویض آن مشکل بر طرف خواهد شد.

ارور E27 یاF27 ظرفشویی بوش

ظرفشویی وقتی این ارور را نمایش می دهد که ولتاژ ورودی بیش از اندازه پایین باشد. نوسانات برق شهری ممکن است به دفعات رخ دهد و سبب بروز این مشکل شود. این نوسانات برای دستگاه بسیار خطرناک است و حتی ممکن است سبب بروز آسیب های بسیار جدی در ظرفشویی شود. اگر ظرفشویی شما مکرر این ارور را نمایش می دهد بهتر است از تثبیت کننده ولتاژ برق (استبلایزر) استفاده کنید تا از آسیب های جدی احتمالی به ظرفشویی پیشگیری کنید.

ارور E28 یا F28 در ظرفشویی بوش

سنسور تشخیص میزان کدر بودن آب مشکل دارد. به همین دلیل هم هست که ظرف ها درست تمیز نمی شوند و آب کدر در ظرفشویی دیده می شود.

ارور E31 یا F31 در ماشین ظرفشویی بوش

بروز ارور E31 یا F31 در ماشین ظرفشویی نشان دهنده بروز اختلال در هیتر یا پمپ حرارتی قسمت زئولیت دستگاه است. بروز این ارور میتواند باعث نشتی آب در این قسمت و آسیب به قطعات ذکر شده شود. در صورت مواجه شدن با این ارور در ماشین ظرفشویی بوش ابتدا اتصالات هیتر و سیم کشی های منتهی به آن را بررسی کنید و از سلامت و متصل بودن کابل ها اطمینان حاصل کنید. سپس به کمک ولت متر یا اهم متر مقدار ولتاژ قطعه را اندازه گیری کنید. اگر مشکل پیش آمده با انجام این کار برطرف نشد برای جل مشکل نیاز به تعویض قطعه خواهید داشت.

خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در تهران

خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در تهران

ارورهای جایگزین در برخی مدل های ماشی ظرفشویی بوش

در برخی مدل های ماشین ظرفشویی بوش ارورها و کدخطاها با شکل و فرمتی متفاوت نشان داده میشوند که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم:

ارور A یا B در ماشین ظرفشویی بوش

بروز کد خطا A یا B در ماشین ظرفشویی بوشمربوط به خرابی سنسور آب دستگاه است. هنگام بروز این دو کد خطا هرگونه نشتی آب در دستگاه را بررسی کنید و از فعال بودن آکوا استاپ (سطح حفاظتی ضد سرریز) مطمئن شوید.

ارور C ظرفشویی بوش

بروز این کد خطا نشان دهنده مشکل در سرعت سنج یا تاخوی دستگاه است. باتوجه به دخیلی بودن موتور در این ارور بهتر است بررسی، عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در این مورد را به تکنسیت متخصص بسپارید. اقدام مهم در این هنگام بروز این ارور بررسی کامل موتور و اتصالات آ و همچنین قطعه تاخو است.

ارور D شرفشویی بوش

این کد خطا مربوط به سیم کشی و تریاک موتور دستگاه است. برای حل این مشکل بررسی کامل سیم کشی در  PCB و موتور و هم چنین بررسی نریاک در PCB راهگشا خواهد بود.

ارور E در ماشین ظرفشویی بوش

هنگام مشاهده این ارور دریچه مقسم آب ماشین ظرفشویی شما دچار ایراد شده است. از دریچه مقسم آب زمانی استفاده میشود که بخواهید آب را تنها به بخش خاصی از دستگاه هدایت کنید. برای رفع این ارور باید دریچه مقسم و سیم کشی آن را مورد بررسی قرار دهید.

ارور  F در ظرفشویی بوش

اگر ماشین ظرفشویی شما مشکل تاخیر در آبگیری کردن و رسیدن آب به سطح موردتیاز برای شروع به کار را دارد احتمالا با این حطا مواجه میشوید. برای رفع تین مشکل بهتر است پمپ و مسیرهای ورودی آب به دستگاه را بررسی کنید.

ارور G در ظرفشویی بوش

این کد خدا مربوط به اختلال در مقسم تریاک است. برای رفع این کد خطا بررسی تریاک بر روی PCB و سیم کشی آن موثر است.

کد خطا H و K در ماشین ظرفشویی بوش

این کد خطا مربوط گرم نشدن آب در ماشین ظرفشویی است که میتواند باعث تمیز نشدن ظروف شود. برای حل این مشکل المنت، هیتر، ترموستات و سیم کشی های آنان را بررسی کنید. مشکل گرم نشدن آب به دلیل خرابی و اختلال در عملکرد یکی از این قطعات است.

ارور O در ظرفشویی بوش

این کد خطا به دلیل ایراد در سنسور فشار دستگاه ایجاد میشود. برای رفع تین ارور کافیست سنسور فشار و سیم کشی آن را بررسی و ایراذ را پیدا کنید.

رفع ارور ماشین ظرفشویی بوش

ماشین ظرفشویی مانند دیگر لوازم برقی در منزل جزو دستگاه هایی است که قطعات آن عمر محدودی دارند و پس از گذشت چند سال ممکن است فرسوده شوند. در این حال نیاز به سرویس خواهید داشت. برای رفع ارور می بایست به یک تکنسین تعمیر ظرفشویی بوش مراجعه کنید. در صورتی که اطلاعی از نحوه رفع ارور ماشین ظرفشویی بوش ندارید می توانید همین حالا با شماره های درج شده تماس بگیرید و از آتا سرویس کمک بخواهید. آتا سرویس در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی بوش و دیگر برندها در خدمت شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *