خدمات, ماشین ظرفشویی

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی به چه صورت انجام می شود؟ در این مقاله می خواهیم با تایمر ماشین ظرفشویی و تعمیرات آن آشنا شویم تا اگر به مشکل جدی در رابطه با تایمر ماشین ظرفشویی خوردید بدانید باید این مشکل را چگونه حل و بررسی کنید. آتاسرویس اینجا است تا در مواقعی که مشکلات جدی است با ما تماس گرفته تا تکنسین های حرفه ای خود را برای کمک به شما فرستاده و با خیالی آسوده و اعتماد کامل به ما ماشین ظرفشویی خود را سالم و بدون نگرانی تحویل بگیرید. برای تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران در خدمت شما هستیم.

تایمر ماشین ظرفشویی

هدف تایمر ماشین ظرفشویی کنترل چرخه های ماشین با تنظیم مدت زمان هدایت نیرو به هر جزء است. در واقع این وظیفه تایمر است که تعیین کند ظروف باید آبکشی یا خشک شوند، چه زمانی مواد شوینده را اضافه کنیم، چه زمانی مخزن دستگاه را پر و خالی کنیم و خلاصه همه اینها باید با دقت انجام شود. بنابراین می توانیم بگوییم هسته مرکزی و اتاق کنترل ماشین ظرفشویی این تایمر است. اگر تایمر ماشین ظرفشویی شما بد کار کند به طوری که نمی توانید از آن استفاده کنید، دیگر نمی توانید ظروف را در ماشین ظرفشویی قرار دهید. زیرا در صورت کار نکردن تایمر درب دستگاه  بسته و قفل نمی شود و در نتیجه دستگاه روشن نمی شود. شاید این سوال برای شما پیش آمده که از کجا متوجه خرابی ماشین ظرفشویی شویم. اگر ماشین ظرفشویی شما خراب شود عواملی نشان دهنده ان است و نشان می دهد به تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی نیازمندید به شرح زیر می باشد:

درب ظرفشویی قفل نمی‌شود

خوب اولین راه فهمیدن خرابی تایمر این است که درب ماشین قفل نمی‌شود.

عدد تایمر تغییر نمی‌کند

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی تایمر این است که در حین شستشو عدد تایمر تغییر نمی‌کند و اصطلاحاً گیر می‌کندماشین به مرحله بعدی نمی‌رود اگر در حین کار کردن، ظرفشویی به مرحله بعدی نمی‌رود باز هم علت آن خرابی تایمر است. بطور مثال مرحله آبگیری انجام نمی‌شود یا ظروف خشک نمی‌شوند.

امکان تنظیم برنامه‌ها را ندارید

اگر این قطعه خراب شود دیگر قادر نیستید برنامه ماشین را تغییر دهید.

ماشین به مرحله بعد نمی رود

اگر در حین کار کردن، ظرفشویی به مرحله بعدی نمی‌رود باز هم علت آن خرابی تایمر است. بطور مثال مرحله آبگیری انجام نمی‌شود یا ظروف خشک نمی‌شوند.

خدمات بیشتر: تعمیر برد ماشین ظرفشویی

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی

کاربرد تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر ماشین ظرفشویی از یک چرخ دنده و یک پلاتین تشکیل شده است که کاربرد های هرکدام را باهم چک می کنیم:

یک تایمر معمولی ماشین ظرفشویی 4 یا 5 برنامه دارد.

فرض کنید تایمر ماشین ظرفشویی 5 فاز دارد.

برنامه ای برای شست و شوی قابلمه، ظرف، اکو، کریستال، پیش شور

زمانی که تایمر را روی 1 میذارید، چرخ دنده های تایمر طبق زمانبندی شروع به حرکت میکنند و تایمر میچرخد.

وقتی که چرخ دنده با پلاتین برخورد میکند، در آن مرحله قطعه مربوطه در مدار قرار میگیرد.

مراحل شستشو به این صورت است: تخلیه آبگیری ،گرم شدن آب ، پمپاژ آب

اگر در هر مرحله، قطعه ای مشکل داشته باشد، تایمر گیر میکند و به مرحله بعد نمیرود.

چنانچه تایمر را روی 5 بذارید، فقط مراحل مربوط به آن برنامه را انجام میدهد.

علت اصلی خرابی تایمر ماشین ظرفشویی

علت اول: چرخاندن اشتباه: اگر تایمر را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید به مرور زمان دنده های آن می شکند و در نتیجه باعث از کار افتادن آن می شوید.

علت دوم: اختلال در عملکرد میکروسوئیچ: زیر درب خودرو قطعه کوچکی به نام میکروسوئیچ وجود دارد که وظیفه آن بستن و قفل درب خودرو است. اگر هیچ مانعی جلوی در نباشد و همه چیز درست باشد، میکروسوئیچ درب را مسدود کرده و فرآیند شستشو را آغاز می کند.

علت سوم: خراب شدن شناور دستگاه: یک میکروسوئیچ شناور در ماشین ظرفشویی تعین شده است که به عنوان یک سوپاپ اطمینان عمل می کند. وظیفه این قطعه قطع و وصل ورودی آب به دستگاه می باشد. با بسته شدن درب ماشین، شیر شناور بالا می رود، آب وارد ماشین می شود و پس از پر شدن باک، سوپاپ پایین می آید و جریان آب را متوقف می کند. اگر این قطعه خراب شود، آب زیادی وارد مخزن می شود و حتی ممکن است به بیرون نشت کند. در نتیجه این کار باعث می شود دستگاه دچار مشکل شود و تایمر نیز به درستی کار نکند.

اطلاعات بیشتر: هزینه تعمیر ماشین ظرفشویی

علت چهارم: خرابی برد دستگاه: برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی به همراه تایمر وظیفه کنترل عملکرد صحیح دستگاه از جمله ارسال فرمان شستشو به موتور، پمپ، قطع و وصل شیر آب و ... را بر عهده دارد. در نتیجه اگر برد مدار ماشین ظرفشویی مشکل داشته باشد روی عملکرد تایمر نیز تاثیر می گذارد. بنابراین قبل از تعویض تایمر بهتر است این قسمت ها را نیز بررسی کنید:

خرابی کارت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • کمبود برق
 • خوردگی سیم ها
 • قطع ارتباط

علت پنجم: خرابی المنت دستگاه: المنت ماشین ظرفشویی وظیفه گرم کردن آب برای شستشوی ظروف را بر عهده دارد. هنگامی که آب به اندازه کافی گرم شود، برنامه به مرحله بعدی منتقل می شود. اگر آب به درستی گرم نشود، دستگاه وارد مرحله بعدی نمی شود، بنابراین تایمر جلو نمی رود.

علت ششم: خرابی ترموستات: وظیفه ترموستات در ماشین ظرفشویی تشخیص دمای آب ماشین است. حتی اگر آب به اندازه کافی گرم شود، اما ترموستات دمای آب را به درستی تشخیص ندهد، دستگاه وارد مرحله بعدی نخواهد شد. با روشن کردن ماشین ظرفشویی در چرخه معمولی آن و باز کردن آن در پایان چرخه، می توانید تشخیص دهید که ترموستات معیوب است. اگر آب داغ است، احتمالا ترموستات ماشین ظرفشویی خراب است و باید تعویض شود. بنابراین کنترل ترموستات نیز باید به عنوان یکی از علل خرابی تایمر بررسی شود.

علت هفتم: خرابی خود تایمر ظرفشویی: آخرین عامل ممکن است خرابی خود تایمر ماشین ظرفشویی باشد. این قطعه نیز جزو قطعات مصرفی خودرو بوده و ممکن است آسیب ببیند و خرابی آن ناشی از سایر قطعات نباشد. بنابراین در مرحله آخر بهتر است تعمیر تایمر را به عنوان راه حلی برای درست کار نکردن خودرو بررسی کنید. جهت تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی با آتاسرویس همراه باشید.

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی

بدون شک هر وسیله برقی عمر مفیدی دارد. عمر مفید ماشین ظرفشویی بین 7 تا 12 سال است. اما اگر نکاتی را رعایت کنید، قطعا می توانید از عمر مفید آن نهایت استفاده را ببرید. و قطعا برای تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی  باید به تکنسین های ماهر مراجعه کنید. برای جلوگیری از شکستن تایمر و سایر قسمت های ماشین ظرفشویی، بهتر است همیشه نکات زیر را رعایت کنید:

 •       پاک کردن ظروف از مواد غذایی قبل از شست وشو
 •       تمیز کردن داخل دستگاه بعد از هر شستشو
 •       استفاده از شوینده مناسب برای شست و شو
 •       تمیز کردن مرتب درزگیرها و درپوش ماشین
 •       انتخاب برنامه صحیح شست و شو متناسب با کثیفی و جنس ظروف
 •       قرار ندادن بیش از اندازه ظرفیت دستگاه
 •       تعویض سبد و قفسه ظروف در صورت نیاز
 •       تعویض فیلتر دستگاه بصورت دوره‌ای
 •       چرخاندن صحیح تایمر در جهت عقربه‌های ساعت
 •       عدم استفاده بیش از اندازه مایع یا پودر ظرفشویی
 •       بررسی سیم‌کشی و اتصالات برق قبل از روشن کردن دستگاه
 •       بازدید دوره‌ای دستگاه توسط تکنسین‌های خبره

تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی بسته به مدل ممکن است متفاوت باشد. همچنین گاهی اوقات تشخیص اشتباه داده می شود و مشکلی که فکر می کنید به خاطر تایمر است ممکن است علت دیگری داشته باشد و نیازی به تعمیر تایمر نباشد.

خدمات بیشتر: تعمیر ماشین ظرفشویی در کرج

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که خرابی تایمر می تواند نشان دهنده خرابی قطعات اصلی دستگاه باشد و تنها کارشناسان فنی می توانند آن را تشخیص دهند. بنابراین بهتر است به آچار دست نزنید و از متخصصان و کارشناسان آتاسرویس در زمینه تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

هزینه تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی

مجموعه تعمیرگاه اتاسرویس با بهترین و خبره ترین تعمیرکاران ماشین ظرفشویی در هر زمینه ای از جمله تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی به شما کمک میکند تا برای تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی خود بهترین تعمیرکار ها را پیدا کنید و هزینه تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی خود را طبق ایرادات و مشکلاتی که دارد و با بهترین قیمت پرداخت کنید.

اتاسرویس منتظر شما است تا تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی خود را به ما بسپارید. جهت اطلاعات بیشتر به سایت اتابوش و مراجعه یا با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *