خدمات, ماشین ظرفشویی

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش، در این مقاله می خواهیم علت های تمیز نشدن ظروف و ماندن لک ها را بر روی آن ها بررسی کرده بدانیم چگونه قابل رفع است. در صورتی که مشکل دستگاه شما فنی بود به هیچ عنوان اقدام به کاری نکنید و حتما با یک متخصص یا تعمیرگاه حرفه ای در ارتباط باشید. یکی از اتفاقاتی که در هنگام شست و شو پیش آمده و برای هر خانه داری بسیار آزار دهنده خواهد بود تمیز نشدن ظروف بعد از شست و شوی کامل است. این مشکل به دلایل مختلفی بستگی خواهد داشت که در ادامه با آن دلایل آشنا شده و می توانید دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش را متوجه شوید.

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش میتواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد که در برخی موارد ممکن است کل مشکل از مشکلات فنی دستگاه شما باشد. باشد به شما بگویم ممکن است فقط برای مشکلات فنی نباشد و عواملی مانند آب منطقه، مواد شوینده نامناسب و ... باشد. اگر با مشکلات فنی روبه رو شدید به شما توصیه می شود که خود دست به اقدام سرخودانه نزده و حتما با تعمیرگاه حرفه ای تماس بگیرید. حال در ادامه می خواهیم مشکلات فنی که دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش هستند را بررسی نماییم.

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

چرا ظروف در ماشین ظرفشویی بوش شسته نمی شود؟

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش مربوط به مشکلات فنی می شود و اگر به این موضوع مرتبط نباشد پس دلایلی مانند مواد شوینده و آب منطقه را هم میتوانم اضافه گرد. حال ما میخواهیم به شما مشکلات فنی که باعث دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش است را گفته و هر کدام را برای شما جداگانه باز کرده تا بتوانید مشکل تمیز نشدن ظروف خود را کشف کنید پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.مشکلات فنی تمیز نشدن ظروف ماشین ظرفشویی بوش به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

کمربند پمپ آب ظرفشویی بوش

از کمربند پمپ آب در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی بوش استفاده شده است. کارکرد این قطعه تخلیه آب  می باشد، اگر این قطعه خراب شود و یا دچار نقص فنی شود یکی از دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش خواهد شد. اگر می خواهید متوجه شوید که مشکل از کمربند پمپ آب است باید مراحل زیر را مورد بررسی قرار دهید:

پریز برق را کشیده و جریان برق را در دستگاه قطع کنید.

کمربند پمپ آب بوش در پشت پنل قرار دارد که با یک قرقره روی مونتاژ پمپ و با یک قرقره دیگر در مونتاژ موتور وصل شده که این قسمت باید با دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر کمربند پمپ آب کشش پیدا کرده بود و یا ترک خوردگی، آسیب و یا سایش داشت نشان می دهد که قطعه باید تعویض گردد و این تعویص باید توسط تعمیرکار انجام شود.

دریچه ورودی آب

آبی که توسط شیر ورودی تنظیم و وارد ماشین ظرفشویی می شود، گاهی اوقات دچار گرفتگی و یا مسدود شدن دریچه آب به دلیل تمیز نشدن می  شود و به همین دلیل ظروف تمیز نمی شود. شما برای چک کردن دریچه ورودی آب ظرفشویی باید به قسمت پشت پنل و انتهای دستگاه ماشین ظرفشویی بوش مراجعه کنید. این دریچه ورودی از دو دریچه آب گرم و یک شیلنگ خروجی برای شست و شو تشکیل شده و برای بررسی این قیمت باید مراحل زیر را انجام دهید:

باید بدانید فشار آب که وارد دستگاه می شود تا ظروف را شست و شو کند زیاد است یا خیر.

اگر پس از چک کردن فشار آب دیدید که فشار آب نرمال است ممکن است مشکل ایجاد شده از گرفتگی دریچه باشد.

بررسی کرده که فیلتر شیر ورودی توسط شی خارجی مسدود نشده باشد .

اگر فیلتر آب گرفته باشد باید آن را تمیز کرده و تست کنید ایا مشکل حل شده است یا خبر.

مونتاژ بازوی شست و شوی مرکزی

ممکن است یکی از دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش از مونتاژ بازوی شست و شوی مرکزی باشد که به خاطر گرفتگی آن این مشکل به وجود آمده باشد. کار مونتاژ شست و شوی مرکزی شستم و پاشیدم آب بر روی ظروف است که این بازوها به وسیله رسوب اب و یا گیر کردن خرده های غذا دچار گرفتگی می شود. ر نهایت آب به راحتی بر روی ظروف پاشیده نشه و نتیجه خوبی از شست و شوی ظروف خود نخواهید گرفت و مجبور به شست و شوی دوباره با دست خواهید شد.

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

مونتاژ بازوی شست و شوی تحتانی و فوقانی

بسیار دلایل وجود دارد که باعث شود بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی بوش کار نکند و یا خراب شود. درست چرخیدن بازوی آبپاش به میزان فشار آب بستگی دارد که همین قسمت هم می تواند جز دلایل تمیز نشدن ظروف ماشین ظرفشویی بوش باشد. اگر این قسمت دچار گرفتگی شود پمپ قدرت کافی را برای چرخاندن آب نخواهد داشت و نیاز به تمیز کردن خواهد داشت. شما باید این بخش را تمیز کرده و این کار را بار ها انجام دهید که هرگز این مشکل برای شما به وجود نیاید. گاهی هم ممکن است بست هایی که به این لوله ها بسته شده باشد دچار این مشکل شود در این حالت باید ان بست ها را باز کرده تا فشاری به لوله ها نیاورد.

پمپ گردش تخلیه

یکی دیگر از دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش پمپ گردش تخلیه است که یکی از مهم ترین قسمت های ماشین ظرفشویی بوش هم به حساب می آید. وظیفه این قطعه این است که زمانی که ماشین ظرفشویی ها آبی را که طی شست و شو مصرف کرده اند را توسط پمپ گردش خارج کرده تا فرآیند آبکشی و خشک کردن طرف انجام شود.اگر این فرایند به درستی انجام شود آب های کثیف داخل ماشین ظرفشویی خارج می شود و اگر عملکرد درستی نداشته باشد آب ها خارج نشده و در نتیجه با برنامه شست و شو متوجه خواهید شد که ظروف شسته نشده اند و مجبور به دوباره شستن آن ها خواهید شد. اگر این قطعه دچار مشکل شود ماشین ظرفشویی بوش به شما اعلام کرده و نیاز به چک کردن دارد.

پروانه شست و شوی بوش

بعضی اوقت ممکن است وقتی فرایند شست و شو تمام شده است ببینید ظروف هنوز کثیف هستند. بیشتر اوقات ممکن است خرابی پروانه های شست و شو باعث این مشکل شده و یکی از دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش همین باشد.شما خیلی راحت می توانید این مشکل را بررسی کنید. برای بررسی اول از همه باید برق و آب ورودی را ببندید و شیلنگ ظرفشویی را آزاد کرده. سبد مخصوص ظروف را به آرامی از دستگاه جدا کرده و پروانه شست و شوی ماشین ظرفشویی را می بینید و به آن دسترسی خواهید داشت. اگر بخواهید پروانه را خارج کنید باید پیچ وسط آن را باز کرده و پروانه را جدا کنید. قبل از جدا کردن توجه داشته باشید شاید از منافذی که بر روی پروانه است مشکلی وجود داشته باشد و آن را تمیز کرده مشکل حل شود. اگر مشکل حل نشد پروانه را باز کرده و با پروانه جدید جابه جا کنید. برای این کار باید از تعمیرکار حرفه ای کمک گرفته و آن را تعویض کنید.

موتور پمپ گردش و تخلیه

برای تعمیر این مورد باید از یک تعمیرکار حرفه ای کمک گرفته و با تعمیرگاه  با تجربه در تماس باشید. قبل از هرکاری برق را قطع کرده و مانع ورود آب به داخل ماشین ظرفشویی شوید یعنی ورودی آب را ببندید. درب ماشین را باز کرده و سبد شست و شو را خارج کنید. پایه های نگه دارنده بالایی را آزاد کرده و قفسه ی بالایی را با دقت خارج کنید. بازوهای آبپاش پایینی را و گیره های لوله تغذیه را آزاد و در نهایت به صورت کامل خارج کنید و .... این روش ادامه دارد که تعمیرکار خود باید با دقیت این کار ها را انجام داده تا پمپ موتور جدید را به جای قدیمی گذاشته و گردش برق و آب را راه اندازی کنید.

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

5 علت مهم برای تمیز نشدن ظروف ماشین ظرفشویی بوش

  • استفاده نامناسب از شوینده

در بسیاری از مواقع، دلیل اصلی تمیز نشستن ماشین ظرفشویی، عدم استفاده صحیح از مواد شوینده است. این مسئله، هم کیفیت ماده و هم نحوه استفاده از آن را شامل می شود؛ به بیان بهتر، همواره باید از شوینده اصل و استاندارد متناسب با برنامه شستشوی ماشین استفاده نمود.

  • تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی بوش

هر ماشین ظرفشویی، قابلیت‌ ها و برنامه های متفاوتی دارد؛ به عنوان مثال در برخی موارد، امکان تنظیم درجه سختی آب نیز وجود دارد. علاوه بر اینها برنامه و مدت زمان شستشو را باید با توجه به مقدار ظروف و میزان کثیفی آنها تنظیم نمود؛ بنابراین دقت کنید که برنامه مناسبی را در نظر بگیرید.

  • چیدمان نامناسب ظروف ماشین ظرفشویی بوش

در داخل ماشین ظرفشویی، قفسه ای مشابه آبچکان وجود دارد که در آن جای هر نوع ظرفی لیوان، بشقاب، قاشق و چنگال و … مشخص می باشد. بهتر است، چیدمان ظروف بر مبنای محل تعیین شده صورت گیرد. دقت کنید که قرار دادن ظروف، بدون فاصله در کنار یکدیگر، مانع رسیدن آب و مواد شوینده به میان آنها شده و در نتیجه به خوبی تمیز نمی گردند.

  • نامناسب بودن دمای  آب ماشین ظرفشویی بوش

حداقل دمای لازم، برای تمیز شسته شدن ظروف در ماشین، 50 درجه سانتی گراد است. بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی، این قابلیت را دارند که آب را به دمای مناسب برسانند؛ در مورد این ماشین ها، پایین بودن دمای آب، می تواند، نشانه ای از خرابی ترموستات یا المنت باشد و بهترین راه برای رفع چنین مشکلی، کمک گرفتن از تعمیرکار متخصص است.

  • کثیف بودن لگن داخل ظرفشویی بوش

مواقعی پیش می آید که یک سهل انگاری به ظاهر کوچک، مشکل بزرگی را به وجود می آورد. یکی از دلایل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی که ممکن است، برخی افراد به آن توجه نکنند، کثیف بودن فضای داخلی ماشین و باقی ماندن چربی، ذرات غذا یا حتی کف ماده شوینده در دستگاه است.

سوالات متداول

چگونه می‌توانم یک تکنسین متخصص را برای تعمیر ماشین ظرفشویی پیدا کنم؟

برای پیدا کردن یک تکنسین متخصص جهت تعمیر ماشین ظرفشویی بوش میتوانید با تعمیرگاه آتابوش با تجربه در تماس باشید.

چگونه میتوانم ماشین ظرفشویی خود را به درستی نگهداری کنم؟

برای نگهداری مناسب از ماشین ظرفشویی خود و جلوگیری از مشکلات تمیز نشدن ظروف، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • تمیز کردن فیلترها
  • پاک کردن ظروف قبل از قرار دادن در ماشین

استفاده از مواد شوینده مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *