خدمات, ماشین ظرفشویی

علت نشتی آب در ماشین ظرفشویی

علت نشتی آب در ماشین ظرفشویی

شماره تماس های شعب مختلف آتاسرویس

می خواهیم بدانیم علت نشتی آب در ماشین ظرفشویی چیست. ماشین ظرفشویی یکی از مهم ترین لوازم برقی خانگی در آشپزخانه است و به همین دلیل سلامت آن بسیار مهم است. زیرا در تمام روز و تمام هفته کار می کند و نیاز خانواده به شستن ظرف ها را برطرف می کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای همه ماشین های ظرفشویی رخ دهد، نشتی آب در ماشین ظرفشویی است. بنابراین، بسیاری از شما با این مشکل مواجه هستید و می خواهید بدانید که چرا این مشکل رخ می دهد. در برخی موارد علت این مشکل جزئی است و به راحتی قابل حل است. در قسمت زیر در مورد دلایل نشتی آب در ماشین ظرفشویی صحبت خواهیم کرد.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود در تهران و کرج می توانید با شماره های آتا سرویس تماس بگیرید.

نشتی آب در ماشین ظرفشویی

نشتی آب ماشین ظرفشویی خروج ناگهانی آب از کنار یا زیر دستگاه است که نشان دهنده وجود مشکل یا نقص در دستگاه است. این دستگاه برای شستن ظروف استفاده می شود و در صورت آسیب دیدن قسمتی از آن ممکن است نشتی داشته باشد. در صورت مواجه شدن با این مشکل، باید اقدامات لازم برای تعمیر ماشین ظرفشویی را فورا انجام دهید زیرا ممکن است به سایر قطعات آسیب برساند یا مشکلات دیگری ایجاد کند. ما در آتا سرویس مشکلات ناشی از نشتی آب را به شما می گوییم:

 •         پوسیدگی قطعات تجهیزات و خرابی
 •         نقص در شستشو و توقف ماشین ظرفشویی
 •         خطر برق گرفتگی، آتش سوزی و در نهایت آتش سوزی موتور وجود دارد.

علت نشتی آب در ماشین ظرفشویی 

دلایل مختلفی برای نشتی آب در ماشین ظرفشویی وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

 •         شل بودن بست ها و مشکلات در آب بندی قطعات
 •         پوسیدگی و سایش شیلنگ های دستگاه
 •         خرابی پمپ
 •         مشکل در شیر ورودی
 •         مشکل در بازوی آبپاش
 •         مشکل نوار دور درب ماشین
 •         خرابی شناور ماشین ظرفشویی

توصیه می شود قبل از خرید راهنمای خرید ماشین ظرفشویی را مطالعه کرده و بهترین نوع را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. برای تعمیر ماشین ظرفشویی می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟

مهم ترین علل نشتی آب در ماشین ظرفشویی

 1.       شل شدن بست‌ها و پوسیدگی قطعات عامل نشتی آب

نشتی آب در ماشین ظرفشویی به چه علت است؟ شل بودن بست در ماشین ظرفشویی از دلایل رایج نشت آب است. بنابراین در صورت بروز این مشکل، بست ها را چک کنید و در صورت شل بودن آنها را سفت کنید. قطعاتی مانند پمپ های حرارتی، پمپ های تخلیه سینک و سایر قطعات پلاستیکی نیز دارای آب بندی هایی هستند که به دلیل تماس مداوم با آب و دمای بالای آب در معرض تغییر شکل قرار می گیرند. اگر پوسیده شوند، ماشین نشتی پیدا می کند.

 1.       فرسودگی و ساییدگی شیلنگ‌های ظرفشویی عامل نشتی آب

یکی دیگر از علت های نشتی آب در ماشین ظرفشویی نشتی آب در ماشین ظرفشویی می باشد که می تواند دلایل مختلفی از جمله پوسیدگی شیلنگ ها داشته باشد. شیلنگ ها به دلیل قرار گرفتن در معرض فشار و استرس بالا دچار خوردگی می شوند. در صورت بروز این مشکل، باید شیلنگ پوسیده را تعویض کنید.

شیلنگ ورودی آب چگونه باعث نشتی می‌شود؟

نشتی آب در ماشین ظرفشویی به ورودی آب مربوط می باشد.این امکان وجود دارد که شیلنگ ورودی آب ماشین ظرفشویی به شیر ورودی آب پشت ماشین ظرفشویی و یک شیلنگ به شیر آب آکواستاپ یا برقی متصل باشد. در اینجا باید بررسی کنید که شلنگ جدا نشده باشد یا علائم پوسیدگی را نشان دهد. اگر فیلتری در ورودی آب وجود دارد، مطمئن شوید که علت نشتی آب نباشد. توصیه می شود آن را از نمایندگی در ایران خریداری کنید و با خیال راحت از آن استفاده کنید تا آسیب به ماشین ظرفشویی به حداقل برسد. ضمناً قیمت ماشین ظرفشویی در این مراکز نسبت به جاهای دیگر ارزانتر است.

علت نشتی آب در ماشین ظرفشویی

علت نشتی آب در ماشین ظرفشویی

اختلال در عملکرد پمپ ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل نشتی آب در ماشین ظرفشویی این است که پمپ یکی از قطعات ماشین ظرفشویی است که وظیفه آن گردش و هدایت جریان آب است. در صورت خرابی، نشتی در قسمت پایین دستگاه رخ می دهد. علاوه بر این، اگر مهر و موم پمپ تخلیه تغییر شکل داده باشد، نشت آب رخ می دهد. توجه داشته باشید که دمای بالای آب و تماس با قطعه باعث تغییر شکل می شود.

خراب شدن شیر ورودی ظرفشویی دلیل نشت آب در ماشین ظرفشویی

برای به وجود نیامدن نشتی آب در ماشین ظرفشویی باید شیر ورودی ماشین ظرفشویی آب مورد نیاز دستگاه را تامین می کند چک کرده  و می توان گفت که  در اثر استفاده زیاد و تماس با آب داغ می تواند پوسیده شود، بشکند، شل شود و ... در صورت بروز مشکل در این قسمت، آب زیادی به بیرون نشت می کند زیرا آب در آن تحت فشار بالا جریان دارد.

علت روشن چراغ نمک ماشین ظرفشویی

خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

مشکل در بازوی اسپرینکلر منجر به نشتی می شود که یکی از دلایل اصلی نشتی است. در صورت بروز این مشکل، کارشناسان آن را برطرف خواهند کرد. کار بازوی آبپاش این است که آب را روی ظروف پاشیده و ظروف را تمیز کند. اگر مواد فلزی باشد، بیشتر در معرض پوسیدگی و آسیب است. اگر دستگاه بیش از حد پر شده است یا ظروف به درستی در دستگاه قرار نمی گیرند، این را در نظر داشته باشید. بازوی آبپاش به درستی نمی چرخد و حتی می شکند.

علاوه بر این، هنگامی که لبه های آبپاش باز هستند، فشار پاشش آب افزایش می یابد. در نتیجه این دلایل منجر به نشت آب می شود شما خواهید بود. برای بررسی نشت آب ناشی از آسیب این قسمت، سینی ظرف پایینی را بردارید و پس از چرخاندن بازوی اسپری مطمئن شوید که آزادانه حرکت می کند. اگر آزادانه حرکت نمی کند، باید ظروفی را که در مسیر حرکت آن قرار دارند بردارید. باز کردن بازوی اسپری به شما کمک می کند تا ببینید آیا ترک، شکستگی یا خرابی دارد یا خیر. در صورت وجود مشکل، آن را تعویض کنید.

خراب شدن نوار اطراف درب ماشین ظرفشویی

ممکن است قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی نشتی داشته باشد. اگر نشتی از جلو است، باید نوار دور در را بررسی کنید. این لاستیک در هنگام نو و انعطاف پذیر از نشت آب جلوگیری می کند. با استفاده مکرر، سفت، خشک و ترک خورده می شود. وقتی ظروف ترک خورده را در ماشین می شویید و قسمت سخت شکسته در درب گیر می کند، در بسته نمی شود یا لاستیک می شکند. اگر این باند آسیب دیده است، باید آن را تعویض کنید.

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی چیست؟

اختلال در عملکرد شناور عامل نشتی در ظرفشویی

به سمت هفت سطح آب مناسب شنا می کند که دارای یک شناور و یک سوئیچ شناور است. زمانی هست که شن ها بلند می شوند. هنگامی که آب به ارتفاع معینی می رسد، یک سوئیچ شناور برای خاموش کردن آب فعال می شود. اگر سوئیچ خراب شود، سطح آب بالا می رود و ظروف شسته می شوند. باید کم کم شن ها را عوض کنید. برای آزمایش مستقیم شناور، از یک مولتی متر استفاده می شود، برای آزمایش باید سیم ها را جدا کنید.

علت نشتی آب در ماشین ظرفشویی

علت نشتی آب در ماشین ظرفشویی

چگونه شیلنگ تخلیه باعث نشتی آب در ماشین ظرفشویی می‌شود؟

نشتی آب در ماشین ظرفشویی به شلنگ تخلیه مربوط است. آب از طریق شیلنگ تخلیه به پمپ تخلیه و به سیستم فاضلاب می رود. برای بررسی نشتی ناشی از خراب شدن این قطعه، پس از برداشتن صافی زیر درب ماشین ظرفشویی، دستگاه را روشن کرده و ته دستگاه و شلنگ را بررسی کنید. اگر اتصالات شل هستند، آنها را سفت کنید. اگر مشکل نشتی به دلیل آسیب به شیلنگ باشد، آب از زیر دستگاه نشت می کند.

راهکارهای جلوگیری از نشتی آب ماشین ظرفشویی

راه حل های زیادی برای جلوگیری از نشت آب در ماشین ظرفشویی وجود دارد. در صورت استفاده صحیح از دستگاه، می توان از نشتی جلوگیری کرد. راه حل های جلوگیری از نشت آب شامل موارد زیر است:

 •         تعویض به موقع واشرها، شیلنگ ها و سایر قطعاتی که نیاز به تعویض دارند.
 •         در صورت نیاز به تعویض قطعات از قطعات اصلی و اورجینال استفاده کنید.
 •         فرآیند شستشو را با آب با سختی کم انجام دهید.
 •         هنگام قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی، باقیمانده غذا را بردارید.

نشتی آب در ماشین ظرفشویی یکی از عیب های آزار دهنده ماشین ظرفشویی است که باعث ایجاد مشکل می شود. این نشتی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و مکانیک پس از بررسی دستگاه می تواند علت این مشکل را دریابد. گاهی اوقات این مشکل ممکن است یک علت جزئی مانند شل بودن بست داشته باشد که به راحتی قابل رفع است. اما گاهی این مشکل به دلیل ایراد در قطعه ای است که نیاز به بررسی و تعویض توسط مکانیک مجرب دارد. برخی از مدل های ماشین ظرفشویی دارای سنسوری هستند که با فعال کردن نشانگر آن، نشتی را هشدار می دهد. در این صورت می توان قبل از وقوع نشتی مشکل را حل کرد و از نشتی جلوگیری کرد.

برای تعمیرات ماشین ظرفشویی خود با آتا سرویس در تماس باشید تا علت ها و خرابی های دستگاه خود را با خیالی آسوده به ما بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت آتا سرویس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *