خدمات, ماشین ظرفشویی

6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

شماره تماس های شعب مختلف آتاسرویس

6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی را بدانید. علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می تواند به دلیل شرایط مختلفی باشد. آب سخت با مواد معدنی بالا یکی از شایع ترین دلایل کدر شدن ظروف است. در این مورد، ممکن است بخواهید به فکر تعویض ماشین ظرفشویی خود باشید. اما مهم نیست که از کدام گزینه استفاده می کنید  سختی آب می تواند چنین مشکلاتی را به طور مداوم ایجاد کند. در این مقاله ای آتا سرویس میخواهیم دلایل کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی را به صورت تخصصی به شما عزیزان ارائه دهیم. با ما در آتا سرویس همراه باشید. برای تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران با آتا سرویس همراه باشید.

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟

ظروف پس از شستن به دلایل مختلف کدر می شوند، مثلاً به دلیل خرابی دستگاه، مواد شوینده نامناسب یا سایر ایرادات جزئی. در ادامه این مقاله به 6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می پردازیم. وظیفه ماشین ظرفشویی این است که ظروف تمیز و شفاف را به ما تحویل دهد. حالا تصور کنید ظروف کریستال و شیشه ای بعد از شستن در ماشین ظرفشویی  کدر شوند،  دیدن این صحنه خیلی ناراحت کننده است، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد که ظروف پس از شستن در ماشین ظرفشویی کدر شوند.

گاهی علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی شما به تنظیمات ماشین مربوط می شود و گاهی نشان دهنده معیوب بودن ماشین ظرفشویی است. در ادامه مقاله متوجه می شویم که چرا ظروف در ماشین ظرفشویی کدر می شوند می شوند. اگر به دنبال راهی برای جلوگیری از کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی هستید، ادامه این مقاله را با آتا سرویس از دست ندهید. در صورتی که برد ماشین ظرفشویی شما خراب شده است برای تعمیر برد ماشین ظرفشویی می توانید با شماره های درج شده تماس بگیرید.

6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

آب سخت

آب سخت ممکن است اولین و مهمترین 6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. برای اینکه بفهمید مشکل از سختی آب است یا نه، می توانید سرکه سفید را روی لیوان کدر بمالید، اگر کدر شدن آن برطرف شد، مقصر اصلی سختی آب است. وجود درصد بالایی از املاح معدنی مانند کلسیم و منیزیم آب را سفت می کند. مواد شوینده حاوی کربنات سدیم (یا سودای شستشو) جایگزین این مواد معدنی سخت با سدیم می‌شوند، آب را نرم می‌کنند و کار خود را بدون باقی ماندن لایه ای برای مواد شوینده آسان‌تر می‌کنند.

6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

دمای آب

دمای ایده آل آب ماشین ظرفشویی بین 120 تا 150 درجه فارنهایت است. در بسیاری از موارد، زمانی که آب خیلی سرد است، مواد شوینده به درستی حل نمی شود و باقی مانده مواد شوینده روی ظروف تمیز باقی می ماند. برای بررسی دمای آب، شیر ماشین ظرفشویی را باز کنید و بعد از یک دقیقه آب را داخل لیوان بریزید. یک دماسنج در آب قرار دهید تا دمای آن را بررسی کنید. اگر آب به اندازه کافی گرم نیست، ممکن است آبگرمکن شما نیاز به تنظیم داشته باشد.

میزان مواد شوینده

تعیین مقدار دقیق مواد شوینده ماشین ظرفشویی فرایندی پیچیده است، اما بسیار موثر و مهم است. این یکی از موثرترین راه ها برای براق کردن ظروف، به خصوص شیشه و کریستال است. به این ترتیب اگر مقدار مواد شوینده بیش از حد باشد، ظروف داخل ماشین ظرفشویی کدر می شوند و اگر مقدار مواد شوینده کمتر از حد لازم باشد، با ظروف کثیف و کدر مواجه خواهید شد. علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی را در مقاله درج شده مطالعه کنید.

بنابراین توصیه می شود از قرص های ظرفشویی استفاده شود، زیرا میزان حلال ها و مواد شوینده موجود در آنها طبق استاندارد اندازه گیری می شود. این قرص های شوینده کوچک به خوبی و به طور کامل در ماشین ظرفشویی حل می شوند و تمیزی کافی و مناسب را برای یک شستشوی عالی فراهم می کنند. قرص های شوینده ماشین ظرفشویی اتوماتیک نیز از ایجاد خط و خش روی کریستال و ظروف شیشه ای جلوگیری می کند.

مسدود شدن فیلتر

گرفتگی فیلتر عملکرد ماشین ظرفشویی شما را مختل می کند. اگر ماشین ظرفشویی شما عملکرد خود تمیز شوندگی ندارد، احتمالاً یک فیلتر توری کوچک در پایین آن وجود دارد که می تواند برای پاک کردن زباله ها باز شود. فیلتر را بردارید و قبل از قرار دادن دوباره آن را با یک اسفنج و کمی مایع ظرفشویی تمیز کنید. ماشین ظرفشویی شما احتمالاً در آینده بهتر از همیشه عمل خواهد کرد. همچنین داخل سوراخی که فیلتر در آن قرار دارد را بررسی کنید و ذرات یا باقیمانده مواد غذایی را به صورت دستی بردارید.

مسدود شدن شیر خروجی آب

دریچه خروجی آب را تمیز کنید تا آب به طور موثر خارج شود. به سادگی شیر تخلیه آب را با باز کرده و درپوش آن جدا کرده و خارج کنید. سپس سوراخ های کوچک را با خلال دندان تمیز کرده و سپس با آب داغ بشویید. برای نصب مجدد، کافی است آن را در جای خود برگردانید. در صورت لزوم، درپوش پیچ را باز کنید.

پایین بودن دمای آب

قبل از شروع شستشو، مطمئن شوید که دمای آب 120 درجه فارنهایت یا حداقل 49 درجه سانتیگراد باشد. اگر متوجه شدید آبی که وارد ماشین ظرفشویی شما می شود، سرد است، انتظار این را داشته باشید که ظروف شما به خوبی تمیز نشوند. اگر ماشین ظرفشویی شما دارای سنسور دما است، حتما دمای ماشین را بررسی کرده و از دمای مناسب آب مطمئن شوید. همچنین در صورتی که دستگاه فاقد سنسور باشد می توانید به دمای آبگرمکن که حداقل 120 درجه فارنهایت است نگاه کنید. اگر مشکل ادامه داشت، سعی کنید قبل از شروع هر چرخه شستشوی جدید، حدود 30 ثانیه آب داغ را در سینک آشپزخانه بریزید. این تضمین می کند که آب سریعتر گرم می شود و فقط آب گرم به ماشین ظرفشویی می ریزد.

اطلاعات بیشتر: دلیل روشن شدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی چیست؟

6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

6 علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

کثیف بودن محفظه داخلی

از سرکه برای از بین بردن بو و ضدعفونی ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. اکثر مردم به کثیفی داخل ماشین ظرفشویی خود فکر نمی کنند. اگر تا به حال داخل ماشین ظرفشویی خود را تمیز نکرده اید، 1 میلی لیتر (240 میلی لیتر) سرکه سفید را در یک کاسه بریزید و آن را روی قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خالی خود قرار دهید. ماشین ظرفشویی را در داغ ترین برنامه روشن کنید، سپس در را باز کنید و بگذارید همه چیز با هوا خشک شود. سرکه برای از بین بردن کثیفی ها و لکه های داخل ماشین ظرفشویی شما که ممکن است در اثر ضایعات مواد غذایی یا آب سخت باقی مانده باشد، عالی است.

عدم تنظیم برنامه مناسب با ظروف

اگر ظروف خیلی کثیف یا چرب هستند بهتر است از برنامه های طولانی تر و مناسب تری استفاده کنید. برنامه‌های شستشوی کوتاه و متوسط می‌توانند در زمان و آب صرفه‌جویی کنند، اما به دلیل تمیز نشدن کامل ظروف مجبور به شستشوی مکرر خواهید بود. همچنین اگر ظروف زیادی را در حالی که بسیار کثیف است در دستگاه قرار دهید، باید برنامه ای را انتخاب کنید که کارایی بیشتر و عملکرد خوبی را ارائه دهد. اگر برنامه ماشین ظرفشویی شما به شما اجازه می دهد تا عملکرد افزایش حرارت را فعال کنید، حتما از آن استفاده کنید. این کار منجر به آب گرم بیشتر و در نهایت ظروف تمیزتر و شفاف تر می شود.

استفاده از مواد شوینده بی کیفیت

برای تمیز کردن بهتر ظروف خود از مواد شوینده با کیفیت استفاده کنید. به دنبال شوینده هایی باشید که حاوی آنزیم ها و مواد شوینده هستند تا سطحی تمیز و براق داشته باشید. می توانید از شوینده های مایع، قرص های شستشو یا ژل های شستشو استفاده کنید.

خرابی شیر ورودی

در صورت شنیدن صدای چکه، ممکن است دریچه ورودی شکسته باشد. شکستگی دریچه ورودی نیز می تواند باعث نشتی ماشین ظرفشویی شما شود. اگر چندین روش بالا را امتحان کرده اید و همچنان صدای چکه در هنگام کار ماشین ظرفشویی خود را می شنوید، ممکن است دریچه ورودی شما (که اجازه می دهد آب وارد ماشین شود) آسیب دیده باشد. در این شرایط برای بررسی و احتمالاً تعویض شیر ورودی و تعمیر ماشین ظرفشویی خود با متخصصین آتا سرویس تماس حاصل فرمایید. برای دریافت هزینه تعمیر ماشین ظرفشویی کلیک کنید.

جلوگیری از کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

عوامل متعددی ممکن است با مشکل کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی مرتبط باشد. آب سخت، دمای آب خیلی سرد، مواد شوینده خیلی کم یا زیاد، و حتی غذا از علل شایع کدر شدن ظروف هستند. چندین نکته مهم وجود دارد که به جلوگیری از کدر شدن ظروف هنگام شستن در ماشین ظرفشویی کمک می کند که آتا سرویس به آن اشاره کرده است:

  • به هر چرخه برنامه مواد شوینده اضافه کنید.
  • ظروف را با آب زیر 140 درجه فارنهایت بشویید.
  • ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی با دست نشویید.
  • برای جلوگیری از تجمع مواد معدنی، ماشین ظرفشویی خود را به طور مرتب تمیز کنید.
  • ظروف شیشه ای را با ظروف آلومینیومی یا ترکیبی آلومینیومی نشویید.
  • مطمئن شوید که محفظه کمک آبکشی خالی یا کم نباشد. این ماده شوینده از خشک شدن قطرات آب روی ظروف شیشه ای و ایجاد آثار آب جلوگیری می کند.
  • مطمئن شوید که دستگاه شما روی تنظیمات کمک آبکشی صحیح تنظیم شده است.
  • سطح سختی آب را بررسی کنید و بر این اساس از نمک ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، اما مهم ترین عامل آب سخت است. راهنمای بالا به شما کمک می کند تا تمام جنبه های احتمالی این مشکل را شناسایی و بررسی کنید. اگر تمام موارد را بررسی کرده اید و مشکل کدر بودن ظروف برطرف نشد، حتما برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود به نمایندگی ها یا تعمیرگاه های مجاز مراجعه کنید. اگر برای نصب و تعمیر لوازم خانگی خود به تکنسین نیاز فوری دارید، همین حالا با متخصصین ما  در آتاسرویس تماس بگیرید ویا برای اطلاعات بیشتر به وب سایت آتا سرویس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *